Kde oslavit Den Bastily v Paříži

Den Bastily je významným státním svátkem, který Francouzi berou velmi vážně – jako vše, co souvisí s jejich dědictvím. Pokud se náhodou chystáte 13. a 14. července do Paříže, budete nepochybně svědky jedné z nejodpornějších slavností, jaké jste kdy viděli. 

Pokud jste někdy přemýšleli, proč Francouzi slaví tento den tak vážně… zde získáte několik odpovědí a také několik informací o nejlepších oslavách v Paříži a samozřejmě, kam byste měli zajít na ohňostroj v Paříži. město světel… Tak můžeme začít!

Začněme tím, že pochopíme, co přesně se před časem stalo a jak se 14. červenec stal státním svátkem.

 

Něco z historie Dne Bastily

Pravdou je, že ve francouzské historii neexistuje větší a falešnější mýtus (snad kromě mýtu, že 90 % Francouzů bylo v odboji), než je mýtus o dobytí Bastily.  Bastila ve skutečnosti nebyla to hrozné vězení, kterému jsme všichni byli nuceni věřit. Ve skutečnosti se jednalo o „luxusní vězení“, kde většina vězněných lidí nebyli velcí političtí odpůrci, ale lidé, jejichž rodiny požádaly krále, aby je na nějakou dobu uvěznil, aby již nehanobili rodinné jméno. 

Zajímavostí je, že kdyby čekali o něco déle, Ludvík XVI. by Bastilu pravděpodobně zničil sám, ale historie nemá čas čekat. V létě 1789 došlo k řadě událostí, které nakonec vedly pařížské masy k dobytí Bastily.

Byla to kombinace hladu, která byla důsledkem několika nevýslovných zim a odvoláním váženého ministra financí Neckera, který ve městě založil virtuální oheň a způsobil, že masy začaly demonstrovat. 14. července 1789 se poblíž Bastille shromáždil dav a požadoval, aby velitel Bastille de Launay otevřel brány a rozdal zbraně. Velitel Bastily odmítl požadavky davu a tak začalo vyjednávání s vůdci rebelů (poznámka na okraj: jednání probíhala během snídaně, což nám ukazuje, že i v těch největších historických chvílích je jídlo vždy na prvním místě). Když pak probíhala jednání, z pevnosti náhle zazněl výstřel a rozzuřený dav zaútočil.

Může to znít jako velké vítězství, ale v žádném případě to nebyl tak hrdinský čin. Bastilu bránila skupina starých nebo raněných vojáků a obsazení Bastily připomínalo spíše dobytí srubu plavčíka davem v plavkách, chvíli poté, co na pláži vyhlásili speciální prodej zmrzliny. 

Když dav dobyl Bastilu a zmasakroval vojáky, kteří ji drželi, našli sedm vězňů, mezi nimiž byli čtyři zloději, jeden šílenec a dva další, kteří byli uvězněni v pevnosti na výslovnou žádost svých rodin. Jak tedy vidíte, nebylo to žádné velké vítězství a Bastila není zrovna „pevnost temnoty“, ale dobytí Bastily bylo právem považováno za jeden z posledních dnů francouzské revoluce, a proto se velmi rychle stalo svátek, který slavíme dodnes.

 

Co dělat na Den Bastily

Takže teď už je jasné, co my (nebo bychom měli říct Francouzi) slavíme, a pokud jste náhodou v Paříži 14. července (nebo jste si možná pečlivě vybrali toto datum), je čas podívat se, co se kolem Paříže děje. slavný den.

Pouliční večírky

Osobně jsem se zúčastnil jedné z pouličních párty, které se konaly na náměstí Republiky. Večírek byl živým rockovým koncertem, kde lidé popíjeli pivo na ulicích a tančili, smáli se a bavili se. Slavnosti jsou velmi podobné oslavám Dne nezávislosti, které známe nejvíce z celého světa, s přidanou pařížskou atmosférou.

Kromě toho se na hasičských stanicích po celém městě konají speciální večírky, kde hasiči otevírají dveře a všichni jsou zváni. Jsou tam DJs, kteří hrají hudbu a tyto party jsou považovány za jedny z nejlepších z Bastilly v Paříži. Doporučuje se dostat se na tyto večírky brzy, protože stanice se kvůli vysoké poptávce velmi rychle plní. Večírky obvykle trvají až do rána.

 

Průvod dne Bastily

Následující den davy dorazí na Champs-Elysées, aby sledovaly vojenskou přehlídku odjíždějící z Vítězného oblouku na Place de la Concorde. Průvod začíná v 10 hodin. Doporučuje se chytit stanoviště co nejblíže náměstí Concorde, kde se celé představení odehrává. K tomu se doporučuje dorazit v 9 hodin ráno a zaujmout své místo, vzít v úvahu, že v davu stojí masy lidí. S sebou si vezměte přenosnou židli a láhev vody, je velmi horko, nejsou zde žádná zastíněná místa a zahájení průvodu chvíli trvá. Všechno, co řekl, je to stále nejlepší show ve městě!

Kdo se pár týdnů před 14. červencem prochází po pařížských bulvárech, může si všimnout železných tyčí položených na podlaze a příprav průvodu, protože velké části třídy se promění v tribuny, na kterých budou sedět stovky speciálních pozvaných hostů. dívat se na průvod.

Navíc, když se dobře podíváte na bulvár, zjistíte, že zmizely semafory. Systém semaforů je v těchto týdnech upraven pro světovou cyklistickou soutěž Tour de France, která přijíždí do Paříže kolem 3. červencového týdne a tam je avenue zbavena všech nebezpečí, která by mohla rušit cyklisty a průvod.

V průvodu se představí kavalérie se stovkami vojáků na nádherných koních, tanky, bojové jednotky, armádní džípy, výsadkáři, kteří se řítí přímo na náměstí a další atrakce. Přímý přenos z průvodu můžete sledovat na francouzském národním televizním kanálu. 

Oslavy pokračují po celý den pikniky v parcích, plavbou přes Seinu a dalšími. Muzea v tento den fungují jako obvykle, restaurace také. Počítejte s tím, že v tento den bude obsazenost vyšší a questy odpovídajícím způsobem dlouhé.

Upozorňujeme, že Eiffelova věž je tento den otevřena do 18:00.

 

Sledování ohňostroje

Tisíce lidí přijíždějí na Champ-de-Mars, aby sledovali ohňostroj. Kromě ohňostroje se zde koná také slavnostní koncert, na kterém vystoupí nejslavnější umělci z celé Francie, kteří patří mezi elitu francouzských představení.

Lidé přijíždějí odpoledne, aby si ulovili dobré místo a užili si koncert i ohňostroj. Před několika lety, když jsem žil v Paříži, jsem se rozhodl, že tento pařížský zážitek musím zažít, nebudu ho pravděpodobně opakovat, protože tam bylo tak plno, že se lidé vlastně prali o každý kousek volné travnaté plochy.

Po skončení koncertu zůstanou všechny stanice metra v okolí náměstí zavřené, takže na nejbližší stanici metra to budete mít pár kilometrů pěšky, vezměte si pohodlnou obuv!

Všechny ulice v Paříži nakonec vedou na Elysee Avenue, odkud se můžete vrátit metrem do hotelu nebo nočním autobusem.

 

Jak si lze prohlédnout ohňostroj Dne Bastily stylově a bez masových davů?

Pokud se nechcete prodírat davy lidí, stát ve frontách a chodit pár kilometrů tam a zpět… existuje řešení:

Společnosti, které provozují plavby po Seině, mají speciální plavbu, která zahrnuje slavnostní večeři a zastávku u Eiffelovy věže, abyste mohli vidět ohňostroj, pohodlně sedět u stolu a popíjet šampaňské. Není to levná zkušenost, ale na druhou stranu ne každý den jste v Paříži během Dne Bastily…

 

Oslavy Bastily mimo Paříž

Kromě koncertu se ve většině městských barů a klubů pořádají malé veselé večírky. 15. července pak Francouzi odjíždějí na každoroční dovolenou. Masy místních vyjíždějí z města a opouštějí město pro turisty. Pokud nejste během slavností v Paříži, není důvod k obavám. I v těch nejmenších vesnicích ve Francii se konají oslavy Dne Bastily s průvody, pouličními párty a ohňostroji. 

A pokud se mě ptáte… Každý musí zažít alespoň jeden den dobytí Bastily ve svém životě. To je mošt.